2018 Seçimlerinde Gençleri Yakalayan 2 Sosyal Medya Çalışması

Standard

2018 cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerini kazasız belasız atlattık çok şükür. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun. Bu seçim sürecince cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partiler yine siyasal kampanyaları boyunca çeşitli iletişim çalışmaları yürüttüler. Şüphesiz bunun en kötüsü sokak sokak gezen seçim otobüsleri… Uyuyan bebeğinden yatan hastasına, vardiyasından gelen çalışanına ya da benim gibi sadece bu hoparlör sesinden rahatsız olanına herkese bir şekilde rahatsızlık veren bu otobüslerin acaba partilere bir faydası var mı çok merak ediyorum. Gerçekten çok merak ediyorum. Siyasal iletişim açısından güzel akademik bir çalışma çıkar buradan.  

Neyse ben seçim otobüslerini bir kenara bırakayım, bu seçim sürecinde güzel çalışmalar da dikkatimi çekmedi değil. Adayların hem sosyal medyada bizzat kendi kanalları üzerinden yürüttükleri faaliyetleri hem de Ekşi Sözlük ve Babala TV röportajları gibi diğer kanallardaki çalışmaları hiç de fena değildi. Özellikle 2017 referandumundan bu yana ilk defa oy kullanacak 1 buçuk milyon yeni seçmenin ve 18-24 yaş arasında toplamda 10 milyona yakın gencin olduğu düşünüldüğünde, sosyal medya çalışmaları bayağı bir önem arz ediyor.

Gençleri hedefleyen tüm çalışmaları gördüğümü iddia edemem elbette ama çok hoşuma giden, bayağı beğendiğim, kimlerin emeği varsa ellerine kollarına sağlık dediğim iki çalışmadan bahsedeceğim.

1.Gelin, hep birlikte bug’sız yeni bir dünya tasarlayalım!” başlıklı video.

Bence 2018 seçimlerinde gençlerin dilinden en iyi anlayan CHP – Cumhuriyet Halk Partisi resmi hesabından YouTube’a yüklenen video. Sonrasında televizyonlarda da seyrettik hatta.

Kemal Kılıçdaroğlu “yaw arkadaşlar ben istemez miyim” diyip başlıyor… Cheat, bug, frag, indie film, curling, instagram efekti… Video o kadar tanıdık ki… En sevdiğim kısım da şurası:

-WhatsApp’a mavi tıkı kapatma seçeneği gelsin, insanımız daralmasın…
-İii, yalnız başkanım, o özellik zaten var…
-Tamam.

2.“12 Öfkeli Genç” Başlıklı video serisi.

Ak Parti – Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından oluşturulan bir hesap olduğunu düşündüğüm “İlk Oy Hareketi” hesabından yüklenen 6 bölümlük bir seri. Her bir bölümü 7-8 dakika süren videolarda “12 Kızgın Adam” filminden esinlenmiş bir senaryo karşılıyor bizi. Bu iktidarla “Tamam mı, devam mı” tartışmasının yürütüldüğü seride gençlerimiz bayağı bir sinirli, aynen filmdeki gibi bir oylama yapılıyor ve iktidar gitsin diye herkes “tamam” oyu veriyor, 2 kişi hariç. İşte film buradan sonra kopuyor, “tamam” diyenler niçin tamam dediklerini anlatırlarken “devam” diyenler de “tamam”cıları ikna etmeye çalışıyor.

Belki gençlerin önemli bir kısmının kendini bildi bileli iktidarda olan Ak Parti’den için “Bu iktidar ne yaptı, ne etti” diye soru işaretlerine bir cevap niteliğinde hazırlanmış videolar, yapılan yatırım ve faaliyetler bir gencin ağzından “bunları bunları yaptılar” şeklinde anlatılıyor. Kimi kısımlarda senaryo olduğu çok hissedilen serinin bazı kısımlarında ise insan kendini bayağı kaptırıyor… Yeni bölümün yüklenmesi için ne kadar sabırsızlanıldığını yorumlardan görebilirsiniz.

Her iki çalışma da sosyal medyanın mahiyetini uygun, nitelikli, düşünülmüş çalışmalar. Biri daha duygusalken biri daha rasyonel nitelikte. Ama bir Facebook sayfası açıp sağda solda iki reklam vererek bir sosyal medya kampanyası yürütülemeyeceğine muazzam örnekler. Bizim derslerimize de anlatmak üzere şahane örnekler… Her iki çalışmada da emeği geçenleri tebrik ederim. Ellerine kollarına sağlık…

Ha, bu çalışmalar seçmenin oylarını etkiler mi, “ben şu partiye oy verecektim ama vazgeçtim bu partiye vereceğim” dedirtir mi orasını bilemem. Belki de “oyumu bu partiye vermek doğru karar, helal olsun ne güzel çalışma yapmış” fikrini şeddeler (doğrulatır da diyebiliriz) ama şu seçim otobüsleri var ya… Şu seçim otobüsleri… Onlar kesinlikle insana oyunu değiştirtir. İnsanın o partiye oy vereceği varsa da verdirmez eder orası kesin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir