Medya Okuryazarlığı ve Mesleki Yeterlilikler Hakkındaki Yazım Hakkında

Standard

Yaklaşık bir buçuk sene önce kaleme aldığım medya okuryazarlığı hakkındaki yazım, bu süre zarfında çeşitli eleştiriler aldı, üzerinde konuşuldu, tartışıldı… Yazı başlığının ajitatif bir yanı olmakla birlikte yazının içeriğinde medya okuryazarlığı dersinin mecburi olması ve bu dersin iletişim fakültesi mezunu öğrenciler tarafından verilmesi desteklenmekte ve fakat öğrencilerimizin kendilerini mesleki yeterlilikler açısından geliştirmemeleri eleştirilmekteydi.

Bu yazı elbette tüm iletişim fakültesi öğrencileri ve mezunlarına hitaben yazılmamıştı. Nitekim sonradan fark ettim ki kendilerini mesleki açıdan geliştiren ve medya okuryazarlığı dersinin mecburi olması, iletişimciler tarafından da verilmesi konusunda çaba gösteren öğrencilerimiz ve mezunlarımız da vardı ve bu yazım ile onların haklarına da girmiş oluyordum. Fakat bir tartışma zeminine imkân tanımıştı, bu nedenle bir müdahalede bulunmamıştım..

Fakat hak mevzuunu dün Türkiye Medya Okuryazarlığı Platformu’nda yazının gündeme gelmesi ile tekraren görmüş oldum. Ayrıca Platformun admini Ethem Bey ile yaptığımız telefon görüşmesinde yazımın maksadının medya okuryazarlığına karşı olmadığı, hatta sosyal medya okuryazarlığı hatta ve hatta YouTube okuryazarlığı gibi daha derinlemesine dersler verilmesini desteklediğimi, yazıdaki maksadımın ise öğrencilerimizin mesleki açıdan gelişmelerinin önemini vurgulamak olduğunu belirttim. O da medya okuryazarlığının ders olarak iletişimciler tarafından verilmesi çalışmalarındaki önemli ölçüde kat edilen yola bu yazının tezat oluşturduğunu, yazının maksadından ziyade daha çok olumsuz mana çıkarılabilecek muhteviyata sahip olduğunu ve bu yazının iletişim camiası içinden çıkmasının da ayrıca üzücü olduğunu belirtti.

Gördüm ki kaş yapayım derken göz çıkarma durumuna gelmişim. Bu açıklamanın sebebi budur. Şu şekliyle son halini verelim: Medya Okuryarlığı Dersininin mecburi olması gerekmektedir. Hatta günümüzde kullanılan yeni iletişim teknolojileri dikkate alındığında “sosyal medya okuryazarlığı” dersinin de müfredata alınması ciddi öneme sahiptir. Elbette bu derslerin iletişimciler tarafından verilmesi elzemdir. Bununla birlikte iletişim fakültesinde okuyan öğrencilerimiz de kendilerini mesleki yeterlilikler açısından geliştirmeyi ihmal etmemelidir.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

2 thoughts on “Medya Okuryazarlığı ve Mesleki Yeterlilikler Hakkındaki Yazım Hakkında

  1. Cahit

    Sayın hocam ben ilk yılımı Kastamonu 2 ve 3’ncü yılımı akdeniz ve son senemi de kocaeli üniveristesinde okudum. Bunu yapmamın sebebi ise belki eğitim farkı vardır diye, gelişirim diye ama yoktu. Mezun olduğum bölüm ise halkla ilişkiler ve tanıtım. 4 senelik eğitimde gelip bize “my name is” deyip sonrada aa nasıl ingilizce bilmiyorsun diyorsunuz. Madem okul bana o eğitimi vermeyecek ve ben kursta ve ya yurtdışında öğrenicem o dili. O zaman sorarım size üniversite neden var? hocalar neden maaş alıyor? Diyorsunuz ki belli grafik programlarını bilmeleri gerek. 4 yıl boyunca hocalar yatıp, ders saatinde ise gelip bana bilmem 1800 lü yıllar da iletişimin ortaya çıkışı derse, bunu ve türevlerini de copy-paste yapıp bir sunumla anlatırsa, benden nasıl harikalar yaratmamı bekleyebilir. Evet medya okuryazarlığını ben vermeliyim. Ama size göre fizikçi ya da matematikçi versin, trt de biyoloji ya da makina mühendisi çalışsın. Özel sektörde ise karın tokluğuna tabi girebilirsek o da biz çalışalım. Eleştirilecek birileri var ise o siz hocalarsınız. Yazdığınız açıklamanın ise bi önceki yazınızdan çok bir farkı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir